Home » Staj

Duyuru Aboneliği

Bu siteye yeni duyurular eklendiğinde e-posta bildirimleri almak için abone olunuz.

Staj

jobs_icon

Staj Hakkında Genel İlkeler

 • Üçüncü sınıftan dördüncü sınıfa geçen her öğrencinin mezun olabilmek için staj yapması zorunludur.
 • Stajın amacı, öğrencilerin okulda edindikleri kuramsal bilgileri uygulama alanına geçirmelerini sağlamak ve ilgili alanlarda beceri kazandırmaktır.
 • Staj yapacak öğrencilerin staj yaptığı kurum, kuruluş veya çeviri bürosunun tüm yasal koşullara uyması zorunludur.
 • Öğrenciler kendi buldukları kurum/kuruluş/çeviri bürolarında staj yapacaklardır.
 • Staj süresi bir ay (20 iş günü) olarak öngörülmüştür.

Staj Raporu Yazım Kuralları

Belirlenen kurallara uygun şekilde doldurulmayan staj raporları Staj Komisyonu tarafından geçerli sayılmayacaktır. Bu sebepten öğrencilerin muhakkak surette bu kurallara uymaları gerekmektedir. Öğrenciler staj raporlarını 20 günlük hazırlar. Her gün için sayfanın alt kısmında yer alan Çalışmanın konusu, Yetkilinin imza ve kaşesi ve Tarih kısımları doldurulmalıdır. Her gün yapılan çeviri etkinliğinin içeriği detaylı olarak yazılarak bu etkinliğin öğrencinin mesleki gelişimine, örneğin analitik düşünme, etkili iletişim kurma, işyeri ortamına uyum sağlama ve teknolojik gelişmeleri takip edebilme, nasıl katkıda bulunduğu belirtilmelidir. Ayrıca öğrencinin bu etkinlik esnasında karşılaştığı sorunlar betimlenmeli ve bu sorunlara yaklaşım ve çözümleri de ele alınmalıdır.

Staj dosyasına 2 fotoğraf yapıştırılmalı, devam çizelgesi ve giriş sayfasındaki bilgiler eksiksiz doldurulmalıdır.

Yurt dışında Staj

Yurt dışında staj yapmak isteyen öğrenciler Staj komisyonundan onay almak kaydıyla, iş yeri ile sözleşme yapmalıdır. Bu sözleşmede öğrencinin staj yapacağı tarihler ve işin kapsamı belirtilmelidir. Öğrenci ve iş yeri yetkilisinin imzaları bulunmalıdır. Bu sözleşme ile birlikte öğrencinin dilekçesi Fakülte Staj Komisyonuna sunulur. Komisyon onayladığı takdirde öğrenci stajını söz konusu iş yerinde yapabilir.

STAJ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Staja devam zorunludur.
 • Stajlar belirlenen sürelerde kesintisiz olarak tamamlanır.
 • Geçerli mazeretler nedeniyle staja devam edilmeyen günler telafi edilir. Mazeretli/mazeretsiz devamsızlık süresi kadar iş günü staj süresine eklenir. Bu durumda öğrencinin başvurusu üzerine eksik günleri için ek sigorta işlemi yapılır. Ancak sigorta gideri öğrenci tarafından karşılanır.
 • Öğrencinin stajdan vazgeçmesi halinde, üç iş günü içerisinde ilgili Fakülte Öğrenci İşleri Birimine bilgi vermesi zorunludur. Aksi halde fazla yatırılan sigorta gideri, öğrenciden tahsil edilir.
 • Staj Programlarında bir hafta beş iş günü olarak kabul edilir. Cumartesi günü çalışan iş yerlerinde cumartesi günü de iş günü olarak kabul edilir.
 • Resmi ve dini bayram tatilleri iş günü olarak kabul edilmez.
 • Öğrenci zorunlu staj formunu iki (2) nüsha olarak doldurur.

Mütercim-Tercümanlık Bölümü Öğrencilerinin Staj Yapabilecekleri Bazı Kurum ve Kuruluşlar

İMKB, T.C. Merkez Bankası, T.C. Ziraat Bankası, T.İş Bankası gibi özel bankalar ve kamu bankaları, menkul değerler ve aracı kurumlar, özel şirketlerin halkla ilişkiler departmanları, Anadolu Ajansı, Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT ve özel TV kanalları, özel çeviri büroları, büyük elçilikler, oteller, turizm ve seyahat acenteleri.
Öğrenciler yurt dışında da staj yapabilirler. Öğrenci kendi olanakları ile bulduğu kurum veya kuruluştan resmi bir kabul mektubu getirdiği takdirde ve staj raporlarını ilgili dilde yazmak koşuluyla yurt dışında staj yapabilir.

 • Öğrencilerimizin staj sürecinde hazırlaması gereken belgelere fakültemizin matbu formlar sayfasından ulaşabilirsiniz. Zorunlu Staj Başvuru Formları başlığı altında bulunan formlar zorunlu staj yapan öğrencilerimiz tarafından çıktı alınarak doldurulmalıdır.

Formlar


Mütercim-Tercümanlık Bölümü Staj Komisyonu
Yrd. Doç. Dr. Pelin ŞULHA
Öğr. Gör. Dr. Mehmet BÜYÜKTUNCAY
Arş. Gör. Sitem İNCE

RSS "Duyurular"

 • Çeviribilim Günleri Aralık 2017 29 Kasım 2017
  5 Aralık 2017’de Edebiyat Fakültesi C Blok konferans salonunda yapılacak olan etkinliğimize tüm öğrencilerimiz davetlidir. Etkinlik afişine ulaşmak için tıklayınız. Konuçmacılar ve Konu Başlıkları Doç. Dr. Mehmet Şahin – İzmir Ekonomi Üniversitesi, Mütercim-Tercümanlık Bölümü Öğretim Üyesi                                        […]
 • Kış Stajı Hakkında 24 Kasım 2017
  Kış stajı yapmak isteyen öğrenciler için belge teslim tarihi 15 Aralık 2017 Cuma gününe uzatılmıştır.
 • AB Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışması 17 Kasım 2017
  AB Bakanlığı tarafından 2018 yılında düzenlenecek olan Genç Çevirmenler Yarışması’na katılacak öğrencilerin belirlenmesi için 7 Aralık 2017 tarihinde saat 09:30’da simultane laboratuvarında yazılı sınav yapılacaktır. Yarışmaya yalnızca dördüncü sınıf öğrencileri katılabilir. Sınava İngilizceden girmek isteyenlerin ismini Araş. Gör. Güliz Akçasoy’a, Almancadan girmek isteyenlerin Araş. Gör. Dr. Gülfer Tunalı’ya 27 Kasım 2017 saat 17:00’ye kadar yazdırmaları […]
 • 2017-2018 Öğretim Yılı Güz Dönemi Ara Sınav Programı 31 Ekim 2017
  2017-2018 öğretim yılı güz dönemi ara sınav programı ilan edilmiştir. Programa aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Öğrencilerimize sınavlarında başarılar dileriz. IMT (İngilizce Mütercim Tercümanlık) Ara Sınav Programı MUT (İngilizce/Almanca Mütercim-Tercümanlık) Ara Sınav Programı (Örgün Öğretim) MUT (İngilizce/Almanca Mütercim-Tercümanlık) Ara Sınav Programı (İkinci Öğretim)
 • Kış stajı hakkında 31 Ekim 2017
  Kış stajı yapmak isteyen öğrencilerin staj evraklarını 8 Aralık 2017 Cuma gününe kadar teslim etmesi gerekmektedir.